HPL

Co se skrývá za názvem materiálu HPL?  Je to zkratka anglických slov High pressure laminate, tedy vysokotlaký laminát.
Pevný a odolný materiál, který má široké využití pro svoje fyzikální vlastnosti i pro vlastnosti estetické. Dekory laminátů jsou atraktivní  a v případě dřevodekorů i s plastickou strukturou od nerozeznání od přírodní dýhy.

Jejich vlastnosti jsou popsané všeobecně závaznou normou:  ČSN EU 4384. Předně se jedná o: vysokou oděruvzdornost, vysokou odolnost proti proražení, vysokou odolnost vůči teplotě (do 180 st. C), vysokou odolnost proti průniku vody. Mají garantovanou rozměrovou stálost a vysokou odolnost proti oxidaci povrchu – tedy stálobarevnost.

Z popsaných vlastností vyplývá, že tento materiál je vhodný všude tam, kde je povrch namáhaný. A interiérové dveře jsou velmi dobrý příkladem využití tohoto materiálu.  Dveře musí odolat psím a kočičím drápkům, nájezdům odrážedel, útokům hubic vysavačů.

Nejen domácnosti s malými živými a tvořivými dětmi,ale i v bytech vozíčkářů či lidí pohybujících se za pomocí berlí, je  odolný povrch dveří a zárubní na místě.  Na interiérové dveře jsou kladeny vysoké nároky co se týče životnosti, protože jejich výměna je podstatně problematičtější než výměna poškozeného nábytku. HPL je nejodolnější materiál, který si na dveře můžete přát, samozřejmě s výjimkou nerezového plechu  :-).

 


 

Široká škála dezénů pak vám či vašemu architektovi umožní vytvořit atraktivní interiér, kterého součástí budou kvalitní dveře.

Vlastností vysokotlakého laminátu je ve většině případů tmavá hrana.  U světlých povrchů je efekt orámování  výraznější, naopak u tmavších nebo s výraznějším vzorem zaniká.

 

 


S linkou…

Vlastností HPL povrchů je, že v řezu jsou tmavé, tedy na hraně tvoří tenký obrys.
Subtilní linka kolem hrany dveří a zárubní může být požadovaným estetickým prvkem, který zvýrazňuje plasticitu jednotlivých segmentů a ladný tvar vysokých dveří.
U světlých dekorů je linka výraznější u tmavších a s výrazným vzorem zaniká.

Na fotografiích detailů realizovaných dveří patrné, jak linka působí.

 

…nebo bez linky?

Ne vždy se orámování hran tenkou linkou zákazníkovi líbí. Proto výrobci vyhověli ti těmto požadavkům. Novinkou na trhu je probarvený HPL materiál.

Na obrázku je patrný rozdíl při použití HPL bílého dekoru v probarveném a neprobarveném jádru , vzorník probarvených HPL desek a vzorník desek s tmavým jádrem.


Více o materiálech a technických možnostech se dozvíte v kapitole O dveřích. Další ukázky naší produkce naleznete ve fotogalerii.

V případě zájmu o naše produkty se neostýchejte nás kontaktovat.